През последните години броят на откритите кулинарни магазини в страната се разраства. От 2020г. до 2024г. най-много се регистрират в БАБХ магазини, в които се приготвят храни.
В настоящата статия ще се постарая да изтъкна причините, поради които кулинарните магазини работят успешно и ще Ви запозная с основните стъпки за устройство, и регистрация в БАБХ.
Инвестицията в кулинарен магазин си заслужава защото:
– забързани и натоварени със служебни ангажименти хората имат все по-малко време да приготвят храна в домовете си;
– разнообразното обедно хранене е все по-предпочитано от хората, които работят в офиси, на строителни обекти и др.;
– столовото хранене в предприятията отдавна не съществува, поради което много управители организират доставка на храна до работните места на служителите си;
– в кулинарните магазини могат да се приготвят храни за кетъринг, при организация на частни партита.
Мога да изтъкна и много други причини, но спирам до тук с предимствата и ще се постарая да Ви опиша основните стъпки за регистрация на кулинарен магазин.
Основни стъпки за регистрация на кулинарен магазин:
Първа стъпка:
Регистрация на фирма:
необходимо е да регистрирате ЕООД, ООД, ЕТ или друга юридическа форма, която да Ви дава право да извършвате търговия с храни. Фирма се регистрира от юристи или счетоводители.
Втора стъпка:
Намиране на помещение със статут по ЗУТ на търговски обект.
Това е много важно и се изисква от 09.06.2020г. с влизането в сила на Закона за храните, обн. в ДВ. бр.52/2020г. Документите се изискват съобразно чл. 26, ал. 1 т. 2 от ЗХ.
Трета стъпка:
Осигуряване на необходимата материално-техническа база, както следва:
Подават се следните документи: заявление за регистрация, договор за наем, документ за статут съобразно изискванията на Закона за устройство на територията (ЗУТ).
До 5 работни дни от подаване на заявлението и приложените документи обекта се вписва в националният регистър на БАБХ, съобразно изискванията на чл. 26, ал. 7 от Закона за храните. Дейност може да започнете не по-рано от 14-тия календарен ден от подаване на подаване на заявлението, съобразно изискванията на чл. 26, ал. 2, т.11 от Закона за храните. От 5-тия работен ден не може да започнете дейност, но може да подадете заявление за регистрация за работно време ако се намирате на територията на София. Разрешително за работно време за търговски обекти, които работят до 22.00 часа в другите области не се изисква.
Ако имате регистриран по Търговския закон, като ЕООД, ООД, ЕТ и др. и работите само управителите не е необходимо да имате разработка по трудова медицина.
Това са основните изисквания за регистрация на кулинарен магазин.
Автор: Валя Бойчева
За повече информация се ни пишете на имейл: valya.konsult@gmail.com, уеб сайт: hassp-sistemi.bg или се обадете на тел. 0988 357 062- В. Бойчева.
Не копирайте статията без знанието на автора в сайтове, фейсбук страници и блогове! При копиране и публикуване в сайт или блог без знанието на автора ще се предприемат действия съобразно Закона за авторското право и сродните му права, публ. в ДВ. бр. 56/1993г., изм. и доп. ДВ. бр. 98/2019г.